Keďže  Aeroklub Žilina neposkytuje  žiadne komerčné služby, záujemcom o nasledovné parašutistické aktivity doporučujeme navštíviť:

- tandemový zoskok s inštruktorom z výšky 4 000 m

- zoskok padákom z výšky 1 200 m

- AFF (accelerated free fall) - výcvik voľného pádu


Tandemový zoskok s inštruktorom z výšky 4 000 m

Tandemový zoskok je určený pre ľudí, ktorí sa chcú na vlastné oči presvedčiť, že je Zem skutočne guľatá, na vlastnej koži cítiť 200 km rýchlosť, zažiť voľný pád a let na padáku. Tandemový zoskok je ideálny spôsob akčného relaxu, určený pre všetkých, ktorí sa neboja a majú aspoň 8 rokov. Tento zážitok je možné zvečniť kamerou i fotoaparátom.
Zoskok je plne riadený skúseným inštruktorom, a preto teoretická príprava trvá iba približne 15 min. Váš inštruktor Vám pripraví všetku potrebnú výstroj, ktorá obsahuje kombinézu, ochranné okuliare a kuklu. Vysvetlí Vám, čo máte a čo nemáte robiť, aby bol zoskok príjemný fyzicky i psychicky. Osobne Vás ustrojí do postroja a odvedie si Vás do lietadla, ktoré s Vami a ďalšími približne 15 parašutistami vystúpa do výšky 4000 m. Inštruktor si Vás bezpečne pripne na svoj postroj s padákom, Vy zaujmete polohu, usmejete sa do kamery a odovzdáte sa Vášmu inštruktorovi a vzduchu. Voľný pád trvá približne 40 s. Vo výške 1500 m otvorí inštruktor padák a spoločne budete lietať po oblohe asi 10 min. Potom bezpečne pristanete na letisku a môžete dať priechod svojím pocitom z celkom novej a vzrušujúcej skúsenosti.
Okrem dvd a fotografií je najlepšie prísť si pripomenúť a zopakovať tento jedinečný zážitok osobne, o čom sa nepochyne presvedčíte i sami. Tandemový zoskok je vhodné darovať sebe, ale aj ako darček pre svojich blízkych a priateľov.

Bližšie informácie na:

Samostatný zoskok z výšky 1 200 m

Samostatný zoskok na padáku je určený pre ľudí, ktorí chcú preniknúť hlbšie do tajomstva parašutizmu, ktorí sa chcú prekonať a sami vyskočiť z lietadla do prázdna, či ktorí sa chcú stať „polovičnými“ parašutistami.
Pretože cieľom tohto typu výcviku je, aby ste boli schopní správne a najmä samostatne vyskočiť z lietadla a bezpečne s pomocou inštruktora riadiť padák a pristáť na ňom, zaberie teoretická a praktická príprava približne 4 h Vášho času. Uvidíte dvd záznam podobného zoskoku, aby ste si vedeli urobiť predstavu, do čoho ste sa to vlastne pustili, pochopíte, ako je možné, že Vás padák udrží vo vzduchu a dokonca je na ňom možné mäkko pristáť, inštruktori Vám vysvetlia, ako správne vyskočiť z lietadla, spolu si to nacvičíte na zemi z lietadla, z ktorého budete skákať, v padákovom trenažéri si vyskúšate riadenie padáku i bezpečnostné postupy a dozviete sa mnohé ďalšie informácie. Počas celého dňa sa o Vás bude starať tím skúsených inštruktorov a baličov Vašich padákov. Zabezpečia Vám potrebnú výstroj, konkrétne kombinézu, ochranné okuliare, ochrannú prilbu, výškomer, vysielačku a – prirodzene – padák. Jeden z inštruktorov potom s Vami nasadne do lietadla a spoločne vystúpate do výšky 1200 m. Výskok z lietadla záleží len na Vás, ale Váš inštruktor sa postará, aby bol najmä bezpečný a bezproblémový. Samozrejme, za jeden deň sa z Vás nemôže stať parašutista, a tak sa Vám padák otvorí automaticky, bez Vášho zásahu, približne 4 sek. po vyskočení z lietadla. Pre Vašu maximálnu bezpečnosť s Vami celý čas udržiava ďalší inštruktor zo zeme spojenie pomocou vysielačky, zatiaľ čo Vy budete celkom sami lietať približne 6 až 8 min. na padáku a obdivovať krajinu z výšky. Pritom si vyskúšate svoju odvahu, schopnosť uvažovať a dozviete sa veľké množstvo nových informácií. Otvoria sa Vám nové obzory, zistíte, že ste schopní vecí, o ktorých ste ani nesnívali. A hneď po pristátí si to budete chcieť zopakovať.
Zoskok, ako aj celú prípravu, je možné nafilmovať a tak si uchovať tieto aj tak nezabudnuteľné chvíle z dňa, kedy ste prekročili svoj tieň. Samostatný zoskok s automatickým otvorením padáku je vhodný pre páry, priateľov, menšie či väčšie skupiny, alebo ako originálny darček pre svojich dobrodružných priateľov, rodinných príslušníkov a svokry. Pretože si výcvik vyžaduje samostatnosť a veľkú mieru zodpovednosti, pre záujemcov je stanovená spodná veková hranica 15 rokov.

Bližšie informácie na:

AFF (accelerated free fall) - výcvik voľného pádu

AFF je určený pre ľudí, ktorí sa chcú aktívne a dlhodobo venovať parašutizmu. Jeho podmienkou je absolvovať najskôr Samostatný zoskok s automatickým otvorením padáku, prípadne Tandemový zoskok, aby ste boli teoreticky i psychicky pripravení na voľný pád. Následne absolvujete s Vašim inštruktorom rozšírenú teoretickú a praktickú prípravu, ktorá trvá približne jeden deň. Počas nej sa naučíte správnu polohu pri voľnom páde, nacvičíte si samostatné otváranie Vášho padáku, signály, ktorými sa bude s Vami dorozumievať Váš inštruktor počas voľného pádu, bezpečnostné postupy a dozviete sa mnohé ďalšie informácie.
Ešte predtým, ako nastúpite do lietadla, musíte sa stať právoplatným parašutistom. So všetkými náležitosťami Vám ochotne pomôže Váš inštruktor, ktorý sa Vám o.i. počas celého výcviku bude starať o potrebnú výstroj, o balenie padáku a o Vašu bezpečnosť. Počas prvých zopár zoskokov budú po celý čas voľného pádu vo Vašej bezprostrednej blízkosti dvaja inštruktori. Neskôr s Vami bude skákať už len jeden inštruktor. Každý zoskok sa naučíte niečo nové tak, aby ste nakoniec zvládli stabilnú polohu, resp. riešenie každej nezvyčajnej situácie počas voľného pádu. Zároveň sa budete zdokonaľovať v riadení padáku a v pristávaní.
V cene výcviku je 7 zoskokov s inštruktorom, resp. inštruktormi, jeden samostatný zoskok a dva videozáznamy. Pokiaľ praje počasie, dá sa AFF zvládnuť za približne dva pekné letné víkendy.
Na AFF je možné a odporúčané nadviazať Pokračovacím výcvikom, v ktorom sa naučíte zložitejšie prvky a pohyby a hlavne si osvojíte spoluprácu pri voľnom páde, prípadne absolvovať kurz Freefly, Freestyle či inej disciplíny, ktorá Vám rozšíri „parašutistické obzory“.

Bližšie informácie na: